Notice: Undefined index: border_normal in /home/cesinpl/public_html/iletto.cesin.pl/wp-content/plugins/woocommerce-multilingual/inc/currencies/currency-switcher/class-wcml-currency-switcher-templates.php on line 455
Kocyki i otulacze z lnu – dlaczego warto? - IL LETTO
Koszyk

DARMOWA DOSTAWA DLA ZAMÓWIEŃ POWYŻEJ 499 PLN

Kocyki i otulacze z lnu – dlaczego warto?

Właściwości tkanin lnianych

Len jest tkaniną wytwarzaną z włókna pozyskiwanego z łodygi rośliny o tej samej nazwie. Jako materiał może być wytwarzany albo w całości z czystej przędzy lnianej, albo też z dodatkiem wełny, bawełny bądź poliestru, co zmienia nieco jego właściwości i parametry. Dodatek innych włókien pozwala jednak na zniwelowanie niektórych cech lnu, które mogą przeszkadzać w użytkowaniu dla celów odzieżowych lub akcesoriów niemowlęcych. Ich dodatek niweluje na przykład skłonność lnu do powstawania zagnieceń przy jednoczesnym zachowaniu jego pozytywnych właściwości, jak chociażby trwałości czy przepuszczalności powietrza.

Zalety lnu

Tkaniny wykonane z włókien lnianych mają liczne zalety przemawiające za wykorzystaniem ich nie tylko jako surowca do wytwarzania tekstyliów do gospodarstwa domowego czy odzieży, ale również akcesoriów tekstylnych dla niemowląt, takich jak dziecięcy otulacz lniany czy kocyk do wózka. Są to przede wszystkim atuty takie, jak:

  • wysoka absorpcja wilgoci – z uwagi na specyficzną strukturę włókien lnianych wykonane z nich tekstylia mają najwyższą ze wszystkich dostępnych materiałów absorpcję wody. Nawet przy wchłonięciu 20% wagi włókna nie daje ono uczucia wilgoci ani lepkości, co czyni je idealnym materiałem na akcesoria tekstylne dla niemowląt, takie jak chociażby kocyki lniane czy otulacze. Ułatwia to pochłanianie potu, a ponadto umożliwia jego szybkie odparowywanie, dzięki czemu materiał łatwo schnie i pozostaje odpowiedni do użytku.
  • Przewiewność – tkaniny wykonane z lnu mają bardzo dobrą przepuszczalność powietrza, które może swobodnie przepływać przez materiał, co z kolei umożliwia skórze swobodne oddychanie.
  • Hipoalergiczność i antybakteryjność – len nie wywołuje podrażnień skóry i nie powoduje reakcji alergicznych dzięki swoim właściwościom. Na włóknach lnianych osadza się również znacznie mniej bakterii niż w przypadku bawełny czy innych materiałów ze względu na jego zdolność do odprowadzania wilgoci.
  • Duża odporność na tarcie i rozciąganie – len jest najtrwalszą tkaniną naturalnego pochodzenia, która ze względu na swoją dość zwartą i niepodatną na rozciąganie strukturę znacznie rzadziej ulega rozciągnięciu czy przetarciom wskutek intensywnego użytkowania. Nie ulega tego typu uszkodzeniom nawet podczas częstego prania, dlatego idealnie nadaje się na otulacze lniane dziecięce czy kocyki dla niemowląt.
  • Pochłanianie ładunków elektrycznych – tkaniny wykonane z lnianych włókien znacznie słabiej się elektryzują, co jest niezwykle ważne dla niemowląt, których skóra jest bardzo wrażliwa.
  • Chłodny splot – wykorzystany w tkaninach lnianych najstarszy i najprostszy splot tkacki umożliwia lepszy przepływ powietrza oraz sprawia, że materiał nie przylega mocno do skóry, dzięki czemu można poczuć kojący chłód w upalne dni.
  • Przewodność cieplna – włókna lniane wykazują bardzo dużą przewodność cieplną, która dzięki zastosowanemu splotowi umożliwia szybkie uciekanie ciepła, co czyni je idealną tkaniną na lato. Ten zabieg dodatkowo poprawia chłodzenie, dzięki czemu jest idealna na tekstylia do wózków dziecięcych na upalne dni.
  • Odbijanie ciepła – dzięki zastosowanemu w tkaninach lnianych splotowi płóciennemu len znacznie lepiej odbija ciepło w porównaniu do innych materiałów. Sprawia, że ciepło jest odczuwalne mniej o ok. 3-4ºC niż w przypadku bawełny czy też jedwabiu.

Jakie jeszcze zalety ma len?

Len jest szczególnie łatwy w utrzymaniu go w czystości, gdyż wiele zabrudzeń łatwo schodzi z jego powierzchni i nie wchłania się w tkaninę. Z tego powodu nie ma konieczności używania silnych detergentów, co czyni go idealnym materiałem do wyrobu akcesoriów tekstylnych dla niemowląt, takich jak kocyki lniane czy otulacze. Ze względu na jego wysoką trwałość i szybkie odprowadzanie wilgoci można go często prać. Len czyszczony w miękkiej wodzie staje się bardziej lekki i przyjemny w dotyku, a w twardej sztywnieje. Piorąc artykuły dziecięce, warto więc pamiętać o użyciu miękkiej wody lub o jej zmiękczeniu. Wykorzystując delikatniejsze detergenty, łatwiej zachować wszystkie naturalne właściwości włókna lnianego.

W procesie wytwarzania tkanin z włókien lnianych nie tylko używa się zdecydowanie mniej środków chemicznych w porównaniu do innych materiałów, ale również sama obróbka nie jest długotrwała, co przekłada się na mniejszy ślad węglowy. To włókno w pełni wykonane z surowców naturalnych, dlatego też jest w pełni biodegradowalne i szybko ulega rozkładowi, zarazem nie powodując żadnych szkód dla środowiska naturalnego. Ponadto, produkcja lnu jest niemalże w pełni bezodpadowa, co jest jego dodatkowym atutem. Z tego powodu wykorzystywany jest często przez firmy o polityce proekologicznej.

Dzięki swojej unikalnej fakturze len w ostatnich latach wrócił do łask i przechodzi istną rewolucję nie tylko w branży odzieżowej, ale też w sektorze tekstyliów dziecięcych. Ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie można z niego wykonać wiele produktów, jak chociażby kocyki lniane i otulacze dla niemowląt. Warto samodzielnie przekonać się o wysokiej klasie tego typu wyrobów.

Dodaj komentarz
Darmowa dostawa

Przy zamówieniu powyżej 499 zł

Zwrot do 30 dni

Wydłużony czas zwrotu

Ozdobne opakowanie

Idealny pomysł na prezent (dotyczy pościeli)