Notice: Undefined index: border_normal in /home/cesinpl/public_html/iletto.cesin.pl/wp-content/plugins/woocommerce-multilingual/inc/currencies/currency-switcher/class-wcml-currency-switcher-templates.php on line 455
Jak wywabić plamy z obrusu lnianego ? Praktyczne wskazówki - IL LETTO
Koszyk

DARMOWA DOSTAWA DLA ZAMÓWIEŃ POWYŻEJ 499 PLN

Jak wywabić plamy z obrusu lnianego ? Praktyczne wskazówki

Jak wywabić plamy z obrusu lnianego? Praktyczne wskazówki

Podczas jedzenia nietrudno o plamy – rozlana zupa, odrobina sosu, wina, oliwy… Zanieczyszczenia na lnianym obrusie często jednak można usunąć. Jak to zrobić? Poznaj nasze porady!

Sposoby na plamy, czyli jak wyczyścić obrus lniany

Zanim podpowiemy Ci, jak wyczyścić obrus lniany, wyjaśnimy, czego absolutnie nie powinnaś robić, gdy na materiale pojawi się plama. Przede wszystkim nie wybieraj mocnych detergentów, np. wybielacza czy innych płynów, które zawierają chlor. Takie środki czystości mogą zniszczyć i osłabić materiał obrusu, a nawet pozostawić na nim nieestetyczne zacieki. Nie sięgaj także po żelazko – plasowanie plam tylko je utrwala.

Pamiętaj też o odpowiedniej temperaturze wody – zabrudzenia z wina, krwi, soku z buraków czy kawy zmywaj wyłącznie pod zimną wodą. Inne plamy możesz wyprać w temperaturze od 30 do nawet 60 stopni.

Jak w takim razie wyczyścić obrus lniany? Wykorzystaj domowe sposoby i użyj produktów, które z pewnością masz w swojej kuchni czy łazience!

Płukanka z sody oczyszczonej i octu

Z sody oczyszczonej do wywabiania plam korzystały już nasze babcie. Najprostszy sposób to przygotowanie roztworu, który zawiera pół szklanki octu, jedną czwartą szklanki sody oraz jedną czwartą szklanki wody. 

Mieszankę nanieś na plamę i pozostaw na około 15 minut. Po tym czasie dokładnie wypłucz materiał.

Sól

Sól to doskonałe rozwiązanie na świeże plamy z czerwonego wina. Zasyp je obficie solą aż przyprawa wchłonie płyn, a następnie namocz przez około 30 minut. Na koniec wypierz swój obrus lniany w pralce lub ręcznie.

Szare mydło

To kolejny znany od pokoleń sposób na usunięcie brudu z obrusu. Delikatnie namocz plamę i rozetrzyj na niej szare mydło aż do pojawienia się piany. Pozostaw na kilka minut (możesz też namoczyć obrus w wodzie z dodatkiem startego szarego mydła), a potem wypierz. 

Woda utleniona

To bardzo popularny i uniwersalny sposób, który sprawdzi się na większość plam. Zabrudzenie dokładnie polej wodą utlenioną lub przyłóż nasączony płynem wacik i pozostaw na kilka minut (nie rozcieraj materiału!). Następnie wypierz obrus w pralce lub ręcznie z użyciem delikatnych detergentów. 

Zadbaj o swój obrus lniany, aby służył jak najdłużej!

Sposobów na usunięcie plamy z lnianego obrusu jest wiele. Pamiętaj przede wszystkim, że liczy się czas – możliwie jak najszybciej namocz materiał lub zbierz zabrudzenia za pomocą papierowych ręczników. Jeśli jednak plama nie zejdzie od razu, nie pozbywaj się obrusu – większość zabrudzeń zniknie po kilku praniach.


A jeśli szukasz stylowego i trwałego obrusu, sprawdź nasz asortyment. Lniane obrusy od IL LETTO zostały wyprodukowane z lnu certyfikowanego od polskiego producenta. Nasze produkty cechuje najwyższa jakość i modny design, więc w doskonałym stanie posłużą Ci na lata!

Dodaj komentarz
Darmowa dostawa

Przy zamówieniu powyżej 499 zł

Zwrot do 30 dni

Wydłużony czas zwrotu

Ozdobne opakowanie

Idealny pomysł na prezent (dotyczy pościeli)