Notice: Undefined index: border_normal in /home/cesinpl/public_html/iletto.cesin.pl/wp-content/plugins/woocommerce-multilingual/inc/currencies/currency-switcher/class-wcml-currency-switcher-templates.php on line 455
Jak ułożyć sztućce? Jak nakryć do stołu? - IL LETTO
Koszyk

DARMOWA DOSTAWA DLA ZAMÓWIEŃ POWYŻEJ 499 PLN

Jak ułożyć sztućce? Jak nakryć do stołu?

Wigilia, przyjęcie urodzinowe, wystawny obiad rodzinny… Powodów do świętowania przy suto zastawionym stole jest wiele. Oprócz smacznych posiłków jest jednak jeszcze jedna rzecz, o którą warto zadbać – nakrycie stołu. W poniższym artykule podpowiemy Ci, co powinno znaleźć się wśród zastawy i jak układać sztućce zgodnie z etykietą.

Stołowy savoir-vivre. Dlaczego jest tak ważny?

Organizując przyjęcie czy przygotowując domowy obiad, nasza uwaga zazwyczaj skupia się na posiłkach. W natłoku kulinarnych obowiązków na drugi plan schodzi równie ważny aspekt, a mianowicie aranżacja stołu. To, jak będzie wyglądał blat, ma jednak ogromny wpływ na atmosferę i samopoczucie biesiadników. 

Subtelne dodatki, takie jak wazony ze świeżymi kwiatami czy eleganckie świeczniki, a przede wszystkim odpowiednia zastawa, są ważnymi elementami, dzięki której domownicy czy goście poczują się jak podczas wizyty w restauracji. Serwis obiadowy powinien prezentować się nienagannie, a więc być czysty, schludnie ułożony, a także pochodzić z tego samego kompletu.

Odpowiednie nakrycie stołu to także kwestia wygody – każdy z biesiadników będzie miał swobodę ruchów, aby nieskrępowanie sięgnąć po sztućce i manewrować nimi.

Jak ułożyć sztućce? Poradnik krok po kroku

Stołowy savoir-vivre wyróżnia dwa rodzaje nakrycia stołu – proste i rozszerzone. Pierwsze z nich najczęściej stosowane jest podczas obiadów, które składają się z kilku podstawowych dań (np. zupa, drugie danie oraz deser). Z kolei nakrycie rozszerzone zakłada, że na stole pojawią się także przystawka, różnego rodzaju mięsa, sałatki, ryby, czy napoje alkoholowe.

Bez względu na to, jak elegancki obiad szykujesz i z ilu dań będzie się składał, jest jednak kilka zasad, których należy przestrzegać.

Układ talerzy

Talerz obiadowy powinien znaleźć się naprzeciwko krzesła, w odległości około 10 cm od krańca blatu. Jeśli podajesz dwa dania, na spodzie ułóż płaski talerz, a na nim głęboki do zupy lub bulionówkę.

Układ sztućców

Sztućce układaj zgodnie z kolejnością ich używania. Po zewnętrznej stronie ułóż te, z których biesiadnicy będą korzystać na początku przyjęcia (np. widelec do przystawki lub łyżka do zupy), następnie sztućce do drugiego dania i do deseru. Ważne jest także to, po której stronie talerza je ułożysz. Po lewej – licząc od brzegu talerza – powinien znaleźć się widelec do dania głównego, ryb oraz przystawki. Analogicznie po prawej stronie ułóż nóż do dania głównego, nóż do ryb, łyżkę do zupy, nóż do przystawki.

Pamiętaj, aby zęby widelca skierowane były ku środkowi stołu, miseczka łyżki do dołu, a ostrze noża ku talerzowi.

Szklanka lub kieliszek na wino

Przy jednym nakryciu nie powinno znajdować się więcej niż 4 kieliszki (np. na wodę, do czerwonego wina, do białego wina). A gdzie je ustawić? W prawym górnym rogu talerza. 

Serwetka

Ważnym elementem nakrycia jest także serwetka. Możesz ułożyć ją pod sztućcami lub elegancko zwinąć na talerzu i ozdobić, np. kwiatem czy przy okazji kolacji wigilijnej – odrobiną jemioły. Serwetka powinna być wysokiej jakości i dopasowana kolorystycznie do obrusu. Doskonałym rozwiązaniem będzie serwetka lniana, która podkreśli elegancję aranżacji. 

Aranżacja stołu na ważne okazje. O czym jeszcze nie możesz zapomnieć?

Gdy szykujesz wystawne przyjęcie lub świąteczną kolację, oprócz serwisu obiadowego pamiętaj też o bibelotach, które wprowadzą przytulną atmosferę. Na początek wybierz wysokiej jakości obrus – lniany sprawdzi się doskonale. Gdy przyjęcie nie należy do formalnych, możesz uzupełnić go o elegancki bieżnik. Na stole powinny znaleźć się także subtelne dodatki – bukiet żywych kwiatów, wysokie świeczniki, a jeśli jest to kolacja wigilijna, także niewielki stroik świąteczny.


I eleganckie nakrycie stołu gotowe! Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych porad, aby Twoje przyjęcie olśniło biesiadników. A jeśli szukasz wysokiej jakości serwetek czy obrusów lnianych, zajrzyj do naszego sklepu!

Dodaj komentarz
Darmowa dostawa

Przy zamówieniu powyżej 499 zł

Zwrot do 30 dni

Wydłużony czas zwrotu

Ozdobne opakowanie

Idealny pomysł na prezent (dotyczy pościeli)