Notice: Undefined index: border_normal in /home/cesinpl/public_html/iletto.cesin.pl/wp-content/plugins/woocommerce-multilingual/inc/currencies/currency-switcher/class-wcml-currency-switcher-templates.php on line 455
Jak powstaje tkanina lniana? - IL LETTO
Koszyk

DARMOWA DOSTAWA DLA ZAMÓWIEŃ POWYŻEJ 499 PLN

len

Jak powstaje tkanina lniana?

Czy wiesz, że len służy ludziom już od tysięcy lat? Tkaniny lniane, które znane są, jako najstarsze, pochodzą z około 2400 roku p.n.e. Ich posiadanie było oznaką bogactwa, a ubrania wykonywane z jego włókien noszone były przez kapłanów czy innych dostojników. Jedną z ciekawostek jest to, że lnianą tkaniną, były otulone zwłoki faraona Tuttanchamona oraz jest z niej wykonany całun turyński.

Charakterystyka lnu

Z pewnością pierwsze co przychodzi na myśl, kiedy mówi się o tkaninie z lnu, to zagniecenia. Jest to typowe dla rzeczy wykonanych z tego materiału, co niektórym może spędzać sen z powiek. Trzeba się po prostu przyzwyczaić, że len nie jest sprężysty, więc ciężko od niego oczekiwać cudów. Taka jest jego natura. Za to jest przewiewny i pozwala skórze na złapanie oddechu, dlatego często nosi się go w krajach, gdzie warunki są wilgotne i tropikalne. Oprócz tego dobrze chłonie wilgoć i raczej rzadko zdarza się, aby tkaniny lniane oddawały przykry zapach. Jest również hipoalergiczny i bardzo odporny na wysokie temperatury, więc nawet jeśli ktoś będzie gotował go nawet kilka razy, to wcale nie musi on ulec zniszczeniu. Więc jeśli zależy nam na trwałych rzeczach, które będą miały bardzo dobry wpływ na zdrowie, to z pewnością, nie można przejść obok lnu obojętnie. Ponadto len zmiękczany typu stonewashed, z którego szyjemy nasze wyroby lniane, wygląda naturalnie pięknie ze swoimi zagnieceniami. 

Powstawanie tkaniny z lnu

Właściwości hipoalergiczne lnu nie powinny nikogo dziwić, ponieważ aby stworzyć z niego np. ubrania, nie trzeba dodatków żadnej chemii i jest to włókno w pełni biodegradowalne. Łodyga lnu może mieć do 70 cm długości, a jej włókna znajdują się na całej jej długości. Kiedy roślina jest już wyrwana wraz z korzeniami, wówczas pozostawia się ją na polu na około 24 godziny, aby len zrobił się bardziej sztywny. Kolejna rzecz to pozostawienie lnu w formie stojącej i niepowiązanej do 6 dni, aby się wysuszył. Co dzieje się dalej?

  • Oddziela się łodygę od nasion;
  • Puste łodygi moczy się w wodzie, aby oddzielić sklejone włókna. Trwa to kilka dni, podczas których trzeba pamiętać, aby len przełożyć na drugą stronę;
  • Następnie suszy się go przez kilka dni, a po tym łamie łodygi, aby oddzielić je od włókien;
  • Zostają wiązki włókien, które są sortowane jakościowo i ze względu na długość;
  • Wiązki czesze się, aby pozbyć się niepożądanych zanieczyszczeń;
  • Gotowe włókna są poddawane przędzeniu, a później tkaniu.

Tak więc przygotowanie lnu do stworzenia z niego rzeczy użytkowych trwa długo, nawet kilka miesięcy. Tkanina wykonana z lnu jest sprawdzana w bardzo szczegółowy sposób. Nasza tkanina lniana produkowana jest przez polskiego producenta w przędzy z Polski, Francji i Belgii. Posiada certyfikat OEKO-TEX, że jest wolna od szkodliwych substancji i jest również wyjątkowo bezpieczna dla dzieci.

Dodaj komentarz
Darmowa dostawa

Przy zamówieniu powyżej 499 zł

Zwrot do 30 dni

Wydłużony czas zwrotu

Ozdobne opakowanie

Idealny pomysł na prezent (dotyczy pościeli)